Dotace Nová zelená úsporám

Úsporné stavby mají zelenou, o dotace je enormní zájem

Nejeden stavebník se bude muset od příštího roku zamyslet nad energetickou náročností svého budoucího domu. Od ledna příštího roku vstupují v platnost přísnější normy pro spotřebu energií v nových domech, vyžadující kvalitnější stavební materiály, úsporné technologie a využití obnovitelných zdrojů energie. S jejich financováním pomáhají dotace z programu Nová zelená úsporám, zájem o ně v posledním roce enormně narůstá.

Za úspěchem programu stojí širší nabídka dotací i jednodušší vyřízení

„Již loni na podzim jsme program Nová zelená úsporám zaměřený na podporu rodinných a bytových domů významně zatraktivnili, když jsme mimo jiné zavedli možnost získat dotaci i na zateplení svépomocí nebo na výstavbu domů nejen v pasivním, ale i v nízkoenergetickém standardu. Tato opatření zpřístupnila program Nová zelená úsporám většímu množství zájemců,“ uvádí k úspěchu dotačního titulu ministr životního prostředí Richard Brabec, do jehož rezortu program spadá, a dokládá jej aktuálními výsledky čerpání.

„Za poslední rok jsme zaznamenali nárůst objemu požadovaných prostředků oproti stejnému období předchozích let o 39 procent. V oblasti obnovitelných zdrojů vzrostl nejvíce zájem o fotovoltaiku, a to o téměř 60 procent. V oblasti dotací na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností s důrazem na použití obnovitelných zdrojů energie byl zájem také více než dvojnásobný. Za pět let od spuštění programu jsme na moderní a ekologické bydlení vyplatili téměř 30 tisícům žadatelů přes 5,7 miliardy korun,“ shrnuje Richard Brabec a zdůrazňuje, že širší nabídka podporovaných oblastí spolu se zjednodušením administrativy a snahou ušetřit přesvědčila i ty zájemce o dotace, kteří doposud váhali.

Rekordní zájem o dotace na úsporné bydlení potvrzuje i ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, jehož úřad program administruje: „Od října 2018, kdy jsme program výrazně inovovali, žádostí přibylo a stále přibývá. Rekordní byl letošní červenec, na Fond dorazilo přes 1 100 žádostí o dotaci.“

Příspěvek může kompenzovat vyšší vstupní náklady na stavbu

Poptávku po dotacích na úsporné bydlení bezesporu zvýšila i změna legislativy. Po implementaci evropské směrnice došlo ke zpřísnění požadavků na energetickou náročnost nových budov a od 1. ledna 2020 budou muset všechny novostavby splňovat parametry domu s téměř nulovou spotřebou energie. Výhodou pro majitele je úspora provozních výdajů, kvalitnější bydlení a nižší zátěž životního prostředí, v počátku si ale připlatí. Zvýšené pořizovací náklady pomůže stavebníkům pokrýt právě dotace z programu Nová zelená úsporám, výše příspěvku totiž není vůbec zanedbatelná.

„Splní-li novostavba parametry nízkoenergetického domu, získá žadatel až 150 tisíc korun. V případě naplnění standardu pasivního domu je příspěvek až 300 tisíc korun a při pořízení obnovitelného zdroje energie, například výkonnějšího solárního systému se vyšplhá až na 450 tisíc korun,“ upřesňuje finanční přínos programu Petr Valdman.

Program Nová zelená úsporám však neřeší jen novostavby a obnovitelné zdroje energie. Významně podporuje i energeticky úsporné rekonstrukce starších domů. O příspěvek na částečné či komplexní zateplení má zájem dokonce polovina všech žadatelů. Dotace se u zateplení pohybuje v průměru kolem čtvrt milionu korun, dosáhnout může až 550 tisíc korun.

Úsporné domy mají svou soutěž, vyhlášena bude na veletrhu FOR ARCH

K dotacím nabízí odborníci Státního fondu životního prostředí ČR zdarma i odborné konzultace a pomoc. Bezplatné poradenství se poskytuje na 13 krajských pracovištích, navíc experti vyjíždí na informační semináře přímo za občany do desítek měst a obcí po celé republice.

„Jen tento podzim navštívíme minimálně 35 měst a obcí, zájem dozvědět se o dotacích na úsporné bydlení mají jak starostové, tak samotní občané. Také naše infostánky na veletrzích a výstavách jsou doslova v obležení, “ popisuje Petr Valdman a doplňuje: „Tradičně velký zájem očekáváme u naší expozice na stavebním veletrhu FOR ARCH v Praze, na kterém mimo jiné zahájíme soutěž Úsporný dům 2019 o nejzajímavější úspornou stavbu a rekonstrukci v Česku. Již nyní zveme majitele nízkoenergetických budov, rodinných, bytových i veřejných, k zapojení do soutěže o ceny. Hlásit se mohou až do 4. prosince na stránkách www.soutez-uspornydum.cz.“

Program Nová zelená úsporám běží stabilně od roku 2014 a patří mezi velmi úspěšně fungující dotační tituly Ministerstva životního prostředí. Podporuje energeticky úsporné stavby a rekonstrukce rodinných a bytových domů, solární systémy a další ekologické zdroje energie. Od spuštění programu přijal Státní fond životního prostředí ČR celkově 47 332 žádostí o podporu ve výši 10,8 miliard korun.

www.novazelenausporam.cz

Úsporné budovy pro veřejnost podporuje Operační program Životní prostředí

Podobně rezort posílá prostředky na rekonstrukce veřejných budov či jejich výstavbu v pasivním energetickém standardu, a to z Operačního programu Životní prostředí. „V této oblasti jsme podpořili již 1 878 projektů dotací ve výši téměř 8 miliard korun. V uplynulém roce se nám podařilo nastavit vyšší míru podpory pro tzv. architektonicky cenné budovy, které zatím nespadají do oblasti památkové ochrany, ale lze u nich objektivně hovořit o určité architektonické relevanci. Jedná se zejména o budovy z předrevoluční doby 70. a 80. let,“ uvádí ministr Brabec.

ZDROJ: https://www.novazelenausporam.cz/tiskove-zpravy/detail-tiskove-zpravy/?id=8

Nová zelená úsporám je v kurzu, dotace vám uspoří i statisíce

Zrekonstruovat nebo postavit dům není nic snadného. Chce to pečlivě plánovat a dobře počítat. S penězi vám může znatelně pomoci dotační program Nová zelená úsporám. V době rostoucích výdajů za bydlení dokáže ušetřit i stovky tisíc korun. Stačí myslet chytře a trochu více ekologicky.

Za vším hledej úsporu

„Poskytujeme lidem peníze na úspornější a ekologičtější bydlení,“ říká o dotačním programu Nová zelená úsporám Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. Úspora je totiž základem celého programu.

Díky úsporným opatřením, která program finančně podporuje, spotřebuje váš dům méně energie a vy uspoříte nejen díky dotaci, ale i následným nižším provozním výdajům. Dotace proto míří do třech hlavních oblastí: zateplení a rekonstrukce obytných domů, výstavby nízkoenergetických budov a instalace ekologických zdrojů energie.

„Investice se nám vrátí zpět v podobě celkově nižší spotřeby energie, jejíž výroba zatěžuje naše ovzduší škodlivými skleníkovými plyny,“ dodává Petr Valdman.

Zateplete, nově můžete i svépomocí

„Nová zelená úsporám je v kurzu. Zájem o dotace je mimořádný a každým rokem roste. Jen za loňský rok jsme lidem na energeticky úsporná opatření vyplatili 1,5 miliardy korun,“ shrnuje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

Ke stále větší oblibě programu přispívá i fakt, že rezort nabídku dotací postupně rozšiřuje a současně zjednodušuje jeho podmínky. Dotaci dnes získáte nejen na zateplení fasády, střechy, stropů, podlah a výměnu oken a dveří. Nově vám přispěje třeba i na venkovní rolety a žaluzie, jež ve výsledku přinesou ještě větší energetické úspory.

Na příspěvek také dosáhnete, pokud se do rekonstrukce pustíte svépomocí. „V tom případě zahrnete do nákladů faktury za materiál, zápůjčku nářadí, ale i nezbytný technický dozor,“ upřesňuje Petr Valdman. Rekonstruovat můžete komplexně celý dům najednou, nebo podle potřeby jen částečně. Dokonce si stavební úpravy můžete rozplánovat do více etap a dotaci čerpat postupně.

Čím víc energie uspoříte, tím víc dostanete

Částka, kterou můžete z dotačního programu na zateplení domu získat, není vůbec zanedbatelná. U rodinných domů vyplácí úřad v průměru 255 000 korun, ale příspěvek se může vyšplhat až na 550 000 korun.

Mějte na paměti, že výslednou dotaci ovlivňuje rozsah a kvalita provedených úprav. Tedy čím kvalitnější zateplení čili nižší energetická náročnost budovy zvolíte, tím vyšší podporu získáte. Vyplatí se proto dobře počítat a zkombinovat i více úsporných opatření najednou.

Dotace na soláry, fotovoltaiku i zelené střechy

Ve snaze podpořit opatření, která budou mít pozitivní dopad na naše životní prostředí, pomůže program Nová zelená úsporám i s financováním ekologičtějších zdrojů energie. Mezi ně patří oblíbené solární systémy a domácí fotovoltaické elektrárny. Na ty nejvýkonnější úřad přispívá až 150 000 korun. Nezapomíná ani na takové eko-vychytávky, jako jsou zelené střechy nebo systémy využívajících teplo z odpadní vody.

Buďte aktivní, stavte pasivně

Program vám finančně pomůže i v případě, že stavíte či se na stavbu domu chystáte. Příspěvek na energeticky úsporná opatření u novostaveb se může vyšplhat na stovky tisíc korun. Platí zde opět známé: čím nižší energetická třída, tím vyšší podpora státu.

Splní-li vaše novostavba parametry nízkoenergetického domu, získáte finanční podporu až 150 000 korun. V případě pasivního domu dosahuje dotace až 300 000 korun a pokud novostavbu vybavíte některým z obnovitelných zdrojů energie, například fotovoltaickými panely, dostanete se až na 450 000 korun.

Jde to i přes internet a „bez papírů“

Nebudeme nic zastírat, vyřídit dotaci vás bude nějaký čas stát. Doba ale pokročila a cesta k dotaci je dnes mnohem jednodušší. Bez některých dokumentů se sice neobejdete, například bez projektu či energetického hodnocení budovy. Ale i na ně vám program přispěje, a hlavně budete mít jistotu, že v domě bude všechno fungovat tak, jak má.

Navíc dnes nemusíte chodit osobně na úřad, vše lze zařídit přes internet. Státní fond životního prostředí ČR nabízí zdarma i odborné konzultace a pomoc. Navíc garantuje rychlé vyřízení. U hotových projektů můžete mít peníze na svém účtu i do devíti týdnů od podání žádosti.

ZDROJ:https://www.novazelenausporam.cz/nova-zelena-usporam-je-v-kurzu-dotace-vam-uspori-i-statisice/

Novinky NZÚ

Chcete solární systém?

Please let us know your name.
Please write a subject for your message.
Please let us know your email address.
Neplatný Vstup