Jak správně vybrat solární panely?

 

Uvažujete o koupi solárního systému? Zjistěte jak rozeznat kvalitní produkty. Řekneme vám na co si dát pozor při koupi solárního systému a solárních panelů. V první řadě se musíte sami sebe zeptat, kde se tu ten solární panel vlastně vzal. Ano, hádáte správně. Při volbě solárního panelu je třeba brát v  potaz jeho původ, kvalitu, materiály z kterých byl vyroben a další fakta. Jsou to přece vaše peníze, které se chystáte investovat!

Jak je to se solárními systémy?

V dnešním, výrobními technologiemi nabitém světě je spousta výrobců v oblasti solárních systémů. Buď vyrábí solární systémy jako komplety, nebo dodávají jen jejich jednotlivé části. Samozřejmě, že vyrobit celý solární systém je velmi náročné. Skládá se ze spousty různorodých částí jako jsou solární panely, ohřívače vody, regulace, čerpadlové jednotky, konstrukce pro solární panely, propojovací materiál a nejrůznější instalatérské tvarovky. Nejčastější variantou tak bývá, že výrobci solárních panelů kupují jednotlivé části od ostatních výrobců a pak je prodávají jako připravené solární sestavy pro koncové uživatele.

 

Kde se tu ten solární panel vlastně vzal?

Je to to první, kdy byste měli zbystřit. Jako důvod k nákupu prodejci uvádějí, že solární systém má životnost až 30 let a tak se zákazníkovi v tomto období jeho investice několikanásobně vrátí. Pokud chcete, aby se toto očekávání naplnilo, nelze koupit solární systém, respektive solární panely z levných asijských trhů. Místo toho se soustřeďte na evropskoou kvalitu, v které jste zvyklí vyrůstat. Takto vložené investice nejenže naplní vaše očekávání v  podobě dlouholeté životnosti, ale solární panely na ohřev vody budou podávat v době své životnosti tepelný výkon k vaší maximální spokojenosti. Paradoxem tohoto srovnání je fakt, že kvalitní solární systémy jsou dodávány za ceny srovnatelné s nesrovnatelně horšími produkty. Vždy se ptejte s důrazem na původ solárního kolektoru.

 

Proč si dát pozor na levné čínské solární kolektory?

Vycházejme z faktů, které generují zisk firem zabývajících se solárními systémy. Zisk je zde rozdíl mezi prodejem a nákupem včetně všech započítaných nákladů.

Tyto solární systémy jsou dodávány v sestavách, a  jako komplet je to z větší části dovezeno z Číny. Viděli jsme mnoho čínských solární vakuových i deskových kolektorů, které vypadali spíše jako ohřívače vody na chaty, ale rozhodně ne tak, aby vaše konečná platba s instalací byla okolo 100.000,-  . Spočítejte si jen tak na kus papíru, kolik musí tento solární systém stát, když i s dopravou se vyplatí jej dovážet, a najít někoho, kdo si jej koupí. Z Číny je to do Prahy vzdušnou čarou 7.450 km. To je více, než průměrný poloměr naší země! 

solar keymark

Prodejci těchto levných solárních systémů povětšinou argumentují takto:

 1. Dnes už je všechno vyráběné v Číně
 2. Naše panely jsou výborné kvality a mají atest Solar Keymark
 3. Máme namontováno tisíce solárních kolektorů

Odpovědi jsou snadné:

 1. Proč kupovat čínský solární systém, když je tu spousta kvalitních evropských firem, které se zabývají výrobou solárních panelů.
 2. Značka Solar Keymark zákazníkovi poskytuje pouze informaci, že deklarovanou křivku účinnosti budou mít všechny kolektory z výrobní řady.
 3. A pokud vám bude firma tvrdit, že mají namontováno tisíce kolektorů, buďte 6x tak opatrní, protože od této slovní fráze očekávají, že ve vás vzbudí pocit důvěry.

 

 Co o solárním panelu zjistit, než si ho pořídíte?

 1. První jak jsme již konstatovali je původ kolektoru. Ptejte se třeba i na to, jak dlouho je výrobce solárního panelu na trhu. Všechny informace si řádně zapamatujte a pokud se vám něco nebude pozdávat, neváhejte si informace ověřit na internetu!
 2. Zjistěte si tepelný výkon solárního panelu z dostupných informací. Pokud je solární panel zapsán v programu Nová zelená úsporám, můžete ho dohledat na těchto stránkách. Na infolince programu vám operátorky ochotně poskytnou další bližší informace.
 3. Zajímejte se o tepelnou izolaci solárního kolektoru. Izolace by měla být co největší, aby tepelné ztráty kolektoru byly k jeho prospěchu a například v zimním období napomáhaly s odtáváním sněhu. To třeba vakuové trubice neumí a vakuum, které obklopuje selektivní vrstvu jim neumožňuje odmrazování námrazy, napadlého sněhu. Což je řadí na vedlejší kolej v našem klimatickém pásmu.
 4. Poptejte se z jakého materiálu je vrstva solárního panelu vyrobena. Jestli se jedná o měď nebo hliník
 5. Prohlédněte si solární panel někde v galerii obrázků na internetu. Popřípadě mu věnujte svoji pozornost, když vám jej firma doveze. Leccos může prozradit už samotné balení solárního panelu. Nenechte se odradit prvním dojmem a nikdy nezapomínejte, že vy jste tu pán, vy jste ten kdo platí!
 6. Je li možnost fyzicky si panel prohlédnout, zaměřte se na zpracování kolektoru, jeho rám. Jak je zapuštěno sklo do rámu solárního panelu, jaké je těsnění mezi sklem a rámem, jakou metodou je rám solárního panelu sestaven. Jestli nýtováním, lepení a podobně.
 7. Při výrobě solárního panelu by měly být použity EPDM pryže, které jsou odolné vysokým teplotám a UV záření. Jinak by těsnění okolo solárního panelu po pár letech zteřelo a přestalo plnit svou funkci.
 8. A nakonec si prohlédněte kolektor jako celek. Musí působit masivně a odolně, vždyť očekáváte životnost 30 let.

„ Snad prodejci vakuových solárních panelů odpustí, ale trubice rozhodně nepůsobí dojmem, že vydrží 1x za 4 roky trošku větší kroupy na které jsme v ČR zvyklí"

Preferujte kvalitní evropské solární panely, před malostí trvanlivosti levných asijských kolektorů.

Žádejte kvalitu od prodejců a dodavatelů solárních systému v ČR!

Prohlédněte si detaily solárního panelu Apollon, který pro vás máme připravený v rámci programu Nová zelená úsporám.

prohlédnout detaily solárního panelu Apollon

 

Chcete solární systém?

Please let us know your name.
Please write a subject for your message.
Please let us know your email address.
Neplatný Vstup

Ukázky naší práce

reference solarnich systemu

Doporučujeme všem prohledénout si naše realizace solárních systémů. Budete mít tak představu o  celkovém vzhledu. Solární panely usazujeme souběžně se sklonem střešní roviny a solární systém tak působí na dané nemovitosti velmi pěkně.