Vyplatí se svépomocná montáž solárního systému?

 

Fakticky program Nová zelená úsporám zlikvidoval kutilům možnost uspořit v  podobě výroby solárního systému k ohřevu vody svépomocí.

Vycházíme z faktorů jako jsou:zelena usporam 2013

 • čas pro zhotovení solárního systému
 • náklady a materiál potřebný k výrobě solárního kolektoru
 • kvalita provedení
 • záruka na solární systém

Před samotnou realizací solárního systému si můžete přečít co obnáší budování solárního systému svépomocí.

 

Čas potřebný pro plánování solárního systému

Celá příprava pro zhotovení solárního systému svépomocí je velmi časově náročná. Ještě než se vším začneme, musíme zvážit kde umístíme solární panely, solární ohřívač, regulaci, čerpadlovou jednotku a další příslušenství.

Solární panely dosahují největších tepelných výkonů při splnění určitých kritérií. Musíme důkladně promyslet jakým světovým směrem solární panely umístíme. O umístění a sklonu kolektorů si podrobně řekneme v jiné kapitole. Nutno je také zvážit vzdálenost od solárního ohřávače a výškový rozdíl k solárním kolektorům. Uvedu příklad, který bude dle mého názoru téměř zcela nevhodný: Klasická rodina: 2 ks solárních panelů umístěných 60° jihovýchod s výškovým převýšením mezi panely a bojlerem 15m , délka potrubí 30m, bojler 200 l. Samozřejmě zrealizovat jde všechno, nicméně tahle verzi se po finanční stránce bude zákazníkovi vracet nejhůře. Nezmiňuji záměrně větší extrémy v umístění a směru kolektorů, zásobníku.

 

Umístění solárního zásobníku

Bojler by měl být v rozumné vzdálenosti od solárních panelů. Jedná se především o tepelné ztráty způsobené délkou potrubí. Je potřeba zvolit místo, které bude nejlépe vyhovovat umístění solárního ohřívače z pozice tepelných ztrát povrchem. Tzn. solární zásobník neumístit do zcela nezateplených sklepů, půdních prostorů. Pak je zcela zřejmé, že bez dalšího doizolování bude vychladat mnohem rychleji. Postavte někoho na mráz :). O umístění solárního ohřívače si taktéž řeknem něco více později, je to na samostatnou kapitolu.

 

Dispozice pro umístění čerpadlové jednotky se solárním regulátorem

Čerpadlovou jednotku můžete umístit kamkoliv. Zpravidla se ale umísťuje poblíž solárního zásobníku i s regulací. Určitě musíme myslet na potřebný přívod elektrického proudu 220 V, tak abychom ho mohli uvést do provozu.

Na co nesmíme zapomenout

 • kam umístíme expanzní nádobu
 • jak vyřešíme přívod potrubí TUV k solárnímu ohřívači
 • jak vyřešíme přívod potrubí od solárních kolektorů, zajistit průchody a řádně zaizolovat

Teď jsme si řekli jen malinkou kapitolu o čase k plánování solárního systému. Pokud již víme, kde umístíme jednotlivé komponenty přejdeme ke kapitole shánění. 

 

Kolik času zabere zhotovení solárního panelu?

Jak na to, aby nás výroba solárního panelu vyšla co nejlevněji? Obecně lze říci, že je zapotřebí sousta materiálu. Všechno je v dnešní době drahé, ušetřit se dá nákupem po internetu. Určitě to ale obnáší spoustu času hledáním na netu nejlevnějších komponent. Navíc je nutno myslet i na to, že jako maloodběratel vždy vše potřebné nakoupíte dráže, než velkoodběratelé. Pokud chceme solární systém svépomocí, musíme myslet na materiál potřebný pro zhotovení kolektoru. Jedná se o sklo, měď, pájecí materiál, profil do kterého uložíme zhotovený absorbér. Způsob uchycení solárního panelu ke střešním hákům a střeše. Už jen při pomyšlení co vše obnáší vyrobit si solární panely svépomocí se časově vyplatí si v práci naddělat pár hodin a solární kolektor koupit.

Shánění informací potřebných k výrobě solárního panelu:

 • po sousedech a známých
 • po internetu
 • z jiných zdrojů

Shánění materiálu potřebného pro výrobu solárního panelu:

 • po internetu
 • telefonováním po jednotlivých firmách, známých
 • benzín nebo naftu co projedete

Jedná se o čas trávený naukou o solárních systémech, shánění materiálu, obvolávání telefonem, projetá nafta či benzín, montáž kolektoru, příprava nářadí, vymyšlení způsobu uchycení a podobně.

Zkusím Vám poradit jednu osobní fintu: Poptejte solární kolektor po nějakém výrobci, eventuelně dovozci a do poznámky mu napište o svém záměru zhotovení solárního systému svépomocí a možné úspoře, na které vám tolik záleží. Domnívám se, že by vám firma mohla nabídnout slevu nad standardní rámec. Pokud této možnosti chcete využít, zkuste kontaktovat nás a uvidíme, co pro vás můžeme udělat. Co se týká doby potřebné k promyšlení solárního systému na ohřev vody a jeho přípravy, řekli jsme si to nejpodstatnější. Pokud chcete můžete pokračovat ve čtení dalších článků anebo si objednat zhotovení solárního systému na klíč.

Vyžádat si kolektor za extra cenu pro kutila                                      Objednat  solární systém na klíč