Solární systémy pro ohřev TUV a přitápění
Tyto systémy jsou určeny pro rodinné domy, kde se kombinuje solární systém s dalším alternativním zdrojem jako například kotel na tuhá paliva, plyn, tepelné čerpadlo, elektrický kotel, krbová vložka. Teplo vyrobené solárními panely se ukládá do akumulační nádrže. Nejčastější využití solárních panelů v oblasti vytápění, je při použití do podlahového topení.
Kde je vhodné solární přitápění?
Solární ohřev TUV lze namontovat na jakýkoliv objekt, pokud se ovšem jedná o kombinaci se solárním vytápěním je vhodné, aby dům byl řádně zateplen. Největší podíl přínosu mají tyto solární systémy u nízkoenergetických, pasivních domů, kde jsou minimální tepelné ztráty. Výkon celého solárního systému je dán počtem kolektorů, přesněji řečeno absorpční plochou solárních panelů a přesným výpočtem jejich tepelných výkonů.
Varianty zapojení solárního ohřevu TUV s přitápěním
Je zde několik variant schématického zapojení solárního systému k vytápění a ohřevu TUV. Sestava může být v kombinaci se solárním zásobníkem a akumulační nádobou osazenou dvěma čerpadly nebo čerpadlem a trojcestným ventilem. Priority ohřevu vody se nastaví na solárním regulátoru. Další možností je osazení nádrže s více výměníky. Spodní výměník je napojen na solární okruh, další se dotápí alternativním zdrojem a poslední výměník slouží jako průtočný pro ohřev TUV.
Solární ohřev TUV a přitápění - Nová zelená úsporám C.3.2
Na solární ohřev vody a vytápění lze žádat dotace z programu Nová zelená úsporám. Tyto solární sestavy jsou ovšem finančně náročnější a vhodnost použití je nutno konzultovat s technikem přímo v místě realizace.
Pokud uvažujete nad solárním systémem k ohřevu vody a vytápění, rádi vám jej naceníme.