Výroba solárního panelu svépomocí

 

Pokud jste z jakéhokoliv důvodu rozhodnuti pro výrobu solárního panely svépomocnou metodou, měli byste zvážit následující fakta:

  1. zvolit správně materiál pro solární panely
  2. způsob provedení solárního kolektoru svařováním,lepením, pájením a podobně
  3. profil pro solární panel
  4. správná volba izolace solárního kolektoru
  5. sklo, krycí vrstva solárního panelu

 

Požadavky na materiál k výrobě solárního kolektoru

Rám solárního panelu

Měl by být dostatečně pevný a odolný, nezapomeňte, že očekáváte dlouholetou životnost. Nejlepší cestou by bylo asi dohledat na internetu firmy co se zabývají prodejem hliníkových profilů. Jakmile vyberete vhodný hliníkový profil, kupte dostatečně dlouhý. Doporučení by zde bylo pořídit si profil délky alespoň 7m. Řádně si vše promyslet a flexou prořezat rohy, aby se dal kolektor uzavřít do obdélníku o rozměru 2x 1m. Při ohýbání jej pak v posledním místě, kde se rohy setkají přinýtujete. Hliníková profil by měl být členitý, aby do něj bylo možno zapustit sklo a řádně přichytit. Nezapomeňte si označit kde budou výstupy z panelu pro trubku, nejčastěji Cu Φ22. Jednotlivé trubky by měli být pájeny natvrdo, aby spoje při vysokých teplotách nepovolily.

Povrchová vrstva solárního panelu

Tato vrstva by měla mít dostatečný rozměr pro umístění do rámu kolektoru. Může ji odělat buď  z hliníkových nebo měděných plátů a  navařit na ni ze spodní strany měděné trubky, které budou sloužit jako přenašeč tepelného výkonu solárního absorbéru. S vhodným nátěrem vám bohužel neporadím, chtělo by to asi odborníka přes nátěry. Určitě se volí tmavý s ohledem na životnost článků.

Sklo na solárním panelu

Sklo solárního kolektoru by bylo vhodné s min. tloušťkou 3mm. Mělo by se jednat o nízkoželezité sklo s dobrou odolností proti kroupám. Další vlastností je dobrá propustnost slunečního záření na absorbér kolektoru. Nezapomeňte sklo řádně v hliníkovém profilu utěsnit silikonem odolným vůči UV záření, zteření a podobně.

Izolace solárního kolektoru

Izolaci solárního panelu můžete provést minerální vatou. Námi doporučená tloušťka je alespoň 6 cm na zadní straně  a pokud situace dovolí 2cm z boku kolektoru. Čím více práce si dáte s izolací, tím menší budou tepelné ztráty solárního panelu a tím větší bude tepelný zisk celé soustavy.

Sami vidíte, že zhotovit solární panely k ohřevu vody svépomocí není jednoduchá záležitost. Nyní si můžete přečíst další článek o porovnání kvality provedení solárního kolektoru nebo si u nás zakoupit solární kolektor profesionálně vyrobený přímo z výroby.

Objednat solární systém na klíč