vakuove nebo deskove kolektory

Srovnání vakuových a deskových solárních panelů

 

Při výběru určitého typu kolektoru je nutno zabývat se využitím. Solární panely lze použít na solární hřev vody , ohřev vody a přitápění, ohřev TUV a bazénu. Nutné je, aby byl celý solární systém řádně navžen, nebyl ani poddimenzovaný ani předimenzovaný. Laik bohužel nepozná zda li je ten či onen solární panel vhodný, či celý solární systém správně navržen. Zde je snad jen jedna rada a to poohlédnout se po referencích. Dalším faktem je, že nejlevnější solární systém znamená určité riziko s tím spojené. Považte, že solární systém na ohřev vody kupujete v očekávání životnosti až 30 let. Bylo by tak obdivuhodné, kdyby takový set včetně montáže měl hodnotu pod 80.000,- Kč. Vezměte v potaz přidanou hodnotu firmy, práce, montážníků a začínáme u kvalitních systémů okolo 100.000,- Kč. Výpočet bilance kolektorů SFŽP ČR: srovnání výkonu vakuových a deskových kolektorů 

 

Proč neprodáváme vakuové solární kolektory?

Často je uváděno různými prodejci, že trubicové vakuové solární kolektory jsou vhodnější. Pojďme se na to podívat podrobněji. Trubicové vakuové panely pochází z větší části z číny a dalších asijských trhů. Samozřejmě, že tyto kolektory vyrábí i evropští výrobci, ovšem ceny by o mnoho převýšili ceny setů s deskovými kolektory a to se při porovnání výkonů již nevyplatí. Nutno být na pozoru také před názvy, typy vakuových kolektorů, které se mají tvářit jako kolektory vyrobené v Německu a podobně. Uveďme si smyšleně např. Bosher, boshi, siemans a mnoho dalších a dalších. Zjistit si původ kolektoru můžete například ve vyhledávači jako je google.com. Stačí zadat typ s číselným označením a dostanete se na stránky jednotlivých výrobců.

 

Co umí ploché deskové kolektory a vakuové ne?

Výkon solárního panelu se počítá z absorpční plochy. To zamená, že 1 deskový solární panel o ploše 2.0 m2 má čistou absorpční plochu cca 1.83 m2. Již 2 takové kolektory nám poskytují plochu okolo 3.66 m2. Tato vrstva, nejčastěji selektivní mění sluneční záření na tepelnou energii a ta je pak dále přenášena do tepelného výměníku. Plochý solární kolektor je zasklen solárním prizmatickým sklem o síle až 4 mm, což ho tvoří témeř nezničitelným. Toto sklo odolá kroupám a dalším různým nárazům adekvátním k síle zasklení. Tyto kolektory se osazují častěji, neboť vyhovují lépe našim zeměpisným podmínkám a pracují celý rok. V letě nedochází k tak častým stagnacím a v zimním období, když zasvitne, kolektor se mírně rozehřeje, sníh se na něm neudrží, kolektor může pracovat.

Naproti tomu je vakuový kolektor stále opatřen námrazou, nepracuje a čeká se na oblevu. Vakuum nedovolí ohřátí kolektoru a povolení sněhové námrazy. Solární vakuový kolektor má zasklení převážně jen cca 1 mm, je tudíž velmi křehký. Pokud dojde k poškození, nebo úniku vakua tento kolektor již dále nepracuje. Velice často se tak stává, že zákazník ani neví o poškození (pokud není očividné) a vina se přičte špatnému počasí nebo  zkrátka a jen solárnímu systému jako takovému.

Další obrovskou výhodou deskových solárních kolektorů oproti vakuovým je možnost ochrany solárního okruhu, kdy při přehřátí může toto teplo být odvedene krátkodobě do solárního zásobníku a uchováno k další spotřebě. Stejně tak v zimním období lze deskové solární panely pomocí regulace ohřát, aby z nich povolil sníh. Solární kolektor tak pracuje dál a mění získanou sluneční energiï na tepelnou.

 

Solární panely v praxi

Zde bych uvedl jeden příklad za všechny.

  • Můj dům je osazen deskovými solárními panely, ohřívám vodu i v zimním období a když slunce přeci jen nevýjde, je zde alternativní ohřev kotlem na bioplyn.
  • Naproti tomu soused, který si opatřil vakuový systém jej používá pouze v letních měsících. Prý nehřeje.

Kde přesně je chyba, těžko soudit, může se jednat o špatně odvedenou práci, poddimenzovaný systém, nebo už jen to, že tento systém je vakuový, složen 18 trubicemi k ohřevu 200 l solárního zásobníku.

 

Výhody a nevýhody jednotlivých solárních panelů

Solární panely deskové

Ano - poměrem ceny k výkonu je výborný. Za stejnou cenu získáme lepší výkon
Ano - pracují celoročně. V zimním období díky malému sálání se zbaví napadaného sněhu a námrazy
Ano - dlouholetá historie výroby, ověřené a osvědčené systémy
Ano - teměř nezničitelné panely díky síle skla 4 mm
Ne  - větší sálání tepla do prostředí v zimních měsících 

Solární panely vakuové 

Ano - v zimním období- pokud není námraza nebo nasněženo pracují s lepším výkonem
Ne   - problematičtější navrhování, velice často poddimenzované nebo naopak předimenzované solární systémy
Ne   - křehké, lehce poničitelné
Ne   - hůře zjistitelná závada na kolektoru nacházejícím se na střeše domu
Ne   - pokud dojde k poškození, musí se jednotlivé trubice vyměňovat
Ne   - jakmile dojde k úniku vakuua, kolektor je nepoužitelný pro další provoz
Ne   - mnoho realizací vakuových kolektorů bylo u nás zjičeno kroupami, pokud systém nebyl pojištěn majitelé své peníze do tohoto systému znehodnotili
Ne   - vyšší cena za m2 kolektoru
Ne   - vysoké stagnační teploty, které solárnímu systému ani solární kapalině neprospívají
Ne   - nelze použít noční vychlazování v období kdy jedete např. na dovolenou
Ne   - většina těchto prodávaných kolektorů opochází z levných asijských trhů

 

„Na základě výše uvedených faktorů dodáváme zákazníkům deskové solární panely renomovaných evropských výrobců. Tyto kolektory jsou téměř nezničitelné, určené k celoročnímu provozu"

Nejčastěji používaný solární kolektor k ohřevu vody v ČR je kolektor plochý deskový.

Chcete solární systém?

Please let us know your name.
Please write a subject for your message.
Please let us know your email address.
Neplatný Vstup

Ukázky naší práce

reference solarnich systemu

Doporučujeme všem prohledénout si naše realizace solárních systémů. Budete mít tak představu o  celkovém vzhledu. Solární panely usazujeme souběžně se sklonem střešní roviny a solární systém tak působí na dané nemovitosti velmi pěkně.