Mohou kroupy poničit vakuové kolektory?

Provádíme servis solárních systémů od solárních kolektorů až po regulace včetně výměny kapaliny v solárním okruhu a hořčíkových anod v ohřívačích vody. Obrací se na nás lidé s otázkami jaký solární kolektor je lepší, výkonnější , účinnější atd.  Díky stále většímu zájmu o srovnání deskových plochých kolektorů s vakuovými jsme se rozhodli zveřejnit na toto téma článek. 

 

Trh s vakuovými a deskovými kolektory

Všechny výrobky na trhu, ať jsou to solární systémy jako celky, nebo komponenty, solární kolektory, solární regulace, ohřívače vody a ostatní jsou zajímavě obchodovatelné, protože přispívají ke snížení energetické náročnosti. Díky dotacím z programu Nová zelená úsporám na solární kolektory se tento trh ještě více rozrosl. Vynořila se spousta firem, které slibují vyřízení dotací z programu zelená úsporám, dávají 15 let záruku na solární kolektory a mají v průběhu svojí existence na trhu tisíce referencí. Čím více toho firma slibuje, tím buďte opatrnější a vše si řádně ověřujte. Na našem trhu je většina solárních vakuových kolektorů dovezena z Číny. Samozřejmě, že vakuové kolektory vyrábí i evropští výrobci, ale cena takového kolektoru je podstatně vyšší. Pro firmy nakupující v Číně plyne větší zisk z prodeje, to už je dnes všeobecně známo. Co tedy udělat, než svěříte své peníze montážní firmě se solárními systémy.

 1. Ověřte si původ kolektoru, vyžádejte si kód SVT a solární kolektor vyhledejte zde→ vyhledat solární kolektor v programu Zelená úsporám
 2. Zjistěte jaké tepelné zisky generuje daný kolektor. Do bilance solárních kolektorů dosaďte čísla uvedená v programu Nová zelená úsporám → bilance solárních kolektorů
 3. Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, zda je to s.r.o. nebo OSVČ. Jaké má reference v kraji, kolik solárních kolektorů již namontovali. Pokud se jedná o s.r.o. vyhledejte si v googlu zda nesídlí více firem prodávající solární kolektory na stejné adrese. Svědčilo by to o více formách s.r.o. v rukou jednoho jednatele, to velmi ztrácí na důvěře v daný produkt.
 4. Nenechte se nachytat řečmi: „naše solární kolektory jsou nejlepší”. Vyžádejte si od firmy dané atesty a konzultujte je s další firmou. Konkurenční firma vám odhalí skryté fakta a možnosti úskalí jednotlivých typů solárních vakuových kolektorů.
 5. Důležité je také, kdo vás první kontaktoval po vaší objednávce, zda obchodní zástupce firmy, majitel, nebo přímo montážní firma. 
 6. Žádejte, aby celý solární systém včetně solárních kolektorů montovali zaměstnanci firmy, která vám solární systém dodá. V opačném případě by mohl vzniknout velký problém při vyřizování případné reklamace. Velmi často se stává, že firma se solárními systémy jen obchoduje a  „ on už vám ho někdo namontuje, někoho tam pošlou, vždyť je to tak jednoduché”. V těchto případech většinou zákazník spláče nad výdělkem.
 7. Důležité je také místo, kde budou vakuové kolektory instalovány. Pokud se jedná o šikmou střechu, hrozí, že pokud zapadnou sněhem,  vakuové kolektory rozthá zmrzlý sníh.

Teď již konkrétněji k vakuovým kolektorům.

 

Absorpční plocha a výkon vakuového kolektoru

Výkon vakuového i deskového plochého kolektoru se počítá z absorpční plochy kolektoru. Jedná se o plochu, která je uvnitř solárního kolektoru a absorbuje sluneční záření. Rozměr solárního kolektoru- hrubá plocha kolektoru a absorpční plocha jsou dvě rozdílné věci. Výkon kolektorů se počítá z absorpční plochy. Můžete mít 10 m2 velký solární vakuový kolektor, ale pokud je absorpční plocha 4m2, výkon kolektoru se počítá z této plochy! Zjednodušeně by se dalo říci, že výkon solárních kolektorů je v přímé souvislosti s jeho plochou. Obecně vakuové solární kolektory jsou těžší a zabírají větší prostor při instalaci, než kolektory ploché deskové. Rozměr vakuového kolektoru je dán faktem: vakuová trubice+ mezera+vakuová trubice+ mezera atd. Vakuové kolektory zabírají větší plochu při nižsí absorpční ploše, než je to u kolektoru deskového. Na 4m2  plochy instalace solárních kolektorů tak bude absoprční plocha deskového kolektoru větší. Absorpční plochy kolektoru zjistíte dle SVT kódu na stránkách programu Nová zelená úsporám- viz. bod 1 minulé kapitoly.

 

Porovnání výkonu vakuových a deskových kolektorů

Provedli jsme porovnání výkonů vakuových kolektorů s deskovými plochými kolektory. Ve výpočtu byly shodně dodrženy vstupy jako: počet osob 5,velikost ohřívače 300l ,sklon a směr kolektorů 30°. Srovnáváme deskový plochý kolektor firmy TWI Sun Wing T4Alu 2.66m2  SVT 5483 s vynikajícím vakuovým kolektorem KTU 9R2 2.66m2 SVT 542 . Oba solární kolektory mají stejnou hrubou plochu.

Výpočet bilance solárních kolektorů Nová zelená úsporám ohodnotil jako kolektor s větším solárním podílem pokrytí tepla plochý deskový kolektor Sun Wing T4Alu.

  Typ solárního kolektoru   Sun Wing T4 Alu    KTU 9R2 
  Měrný využitelný zisk solárního systému kWh/m2.rok  513  536
  Celkový využitelný zisk solárního systému kWh/rok   2566  2307
  Solární podíl - pokrytí potřeby tepla  %  58%  52%
  Výsledky ke stažení pdf Výsledek Sun wing  Výsledek KTU 9R2

 

 

Výhody a nevýhody vakuového kolektoru

Výhody:

 1. Menší tepelná ztráta díky vakuu. Vakuový kolektor generuje větší zisky v chladnějším období pokud svítí slunce. V našich klimatickým podmínkách má toto minimální přísnos. S nástupem podzimu se zatáhne  a bez slunce kolektory téměř nepracují. 

Nevýhody vakuového kolektoru:

 1. Při umístění vakuového kolektoru na šikmé střeše může dojít k jeho poškození vlivem napadlého sněhu a mrazu.
 2. Velká náchylnost na kroupy.
 3. Nemožnost vychlazení zásobníku přes vakuové kolektory- na solární regulace nejdou použít vychlazovací režimy typu prázdniny apod.
 4. Větší stagnační teploty a přehřívání v období léta.
 5. Kvalitní evropské jsou drahé, levné čínské bývají povětšinou nekvalitní.

Přikládáme fotografii jak vypadá poničený vakuový kolektor od krup. Foceno mobilním telefonem při servisu solárního systému v okolí Českých Budějovic

     

 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím