Mohou kroupy poničit vakuové kolektory?
Provádíme servis solárních systémů od solárních kolektorů až po regulace včetně výměny kapaliny v solárním okruhu a hořčíkových anod v ohřívačích vody. Obrací se na nás lidé s otázkami jaký solární kolektor je lepší, výkonnější , účinnější atd. Díky stále většímu zájmu o srovnání deskových plochých kolektorů s vakuovými jsme se rozhodli zveřejnit na toto téma článek.
Trh s vakuovými a deskovými kolektory
Všechny výrobky na trhu, ať jsou to solární systémy jako celky, nebo komponenty, solární kolektory, solární regulace, ohřívače vody a ostatní jsou zajímavě obchodovatelné, protože přispívají ke snížení energetické náročnosti. Díky dotacím z programu Nová zelená úsporám na solární kolektory se tento trh ještě více rozrosl. Vynořila se spousta firem, které slibují vyřízení dotací z programu zelená úsporám, dávají 15 let záruku na solární kolektory a mají v průběhu svojí existence na trhu tisíce referencí. Čím více toho firma slibuje, tím buďte opatrnější a vše si řádně ověřujte. Na našem trhu je většina solárních vakuových kolektorů dovezena z Číny. Samozřejmě, že vakuové kolektory vyrábí i evropští výrobci, ale cena takového kolektoru je podstatně vyšší. Pro firmy nakupující v Číně plyne větší zisk z prodeje, to už je dnes všeobecně známo. Co tedy udělat, než svěříte své peníze montážní firmě se solárními systémy.
- Ověřte si původ kolektoru, vyžádejte si kód SVT a solární kolektor vyhledejte zde→ vyhledat solární kolektor v programu Zelená úsporám
- Zjistěte jaké tepelné zisky generuje daný kolektor. Do bilance solárních kolektorů dosaďte čísla uvedená v programu Nová zelená úsporám → bilance solárních kolektorů
- Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, zda je to s.r.o. nebo OSVČ. Jaké má reference v kraji, kolik solárních kolektorů již namontovali. Pokud se jedná o s.r.o. vyhledejte si v googlu zda nesídlí více firem prodávající solární kolektory na stejné adrese. Svědčilo by to o více formách s.r.o. v rukou jednoho jednatele, to velmi ztrácí na důvěře v daný produkt.
- Nenechte se nachytat řečmi: „naše solární kolektory jsou nejlepší”. Vyžádejte si od firmy dané atesty a konzultujte je s další firmou. Konkurenční firma vám odhalí skryté fakta a možnosti úskalí jednotlivých typů solárních vakuových kolektorů.
- Důležité je také, kdo vás první kontaktoval po vaší objednávce, zda obchodní zástupce firmy, majitel, nebo přímo montážní firma.
- Žádejte, aby celý solární systém včetně solárních kolektorů montovali zaměstnanci firmy, která vám solární systém dodá. V opačném případě by mohl vzniknout velký problém při vyřizování případné reklamace. Velmi často se stává, že firma se solárními systémy jen obchoduje a „ on už vám ho někdo namontuje, někoho tam pošlou, vždyť je to tak jednoduché”. V těchto případech většinou zákazník spláče nad výdělkem.
- Důležité je také místo, kde budou vakuové kolektory instalovány. Pokud se jedná o šikmou střechu, hrozí, že pokud zapadnou sněhem, vakuové kolektory rozthá zmrzlý sníh.
Teď již konkrétněji k vakuovým kolektorům.
Absorpční plocha a výkon vakuového kolektoru
Výkon vakuového i deskového plochého kolektoru se počítá z absorpční plochy kolektoru. Jedná se o plochu, která je uvnitř solárního kolektoru a absorbuje sluneční záření. Rozměr solárního kolektoru- hrubá plocha kolektoru a absorpční plocha jsou dvě rozdílné věci. Výkon kolektorů se počítá z absorpční plochy. Můžete mít 10 m2 velký solární vakuový kolektor, ale pokud je absorpční plocha 4m2, výkon kolektoru se počítá z této plochy! Zjednodušeně by se dalo říci, že výkon solárních kolektorů je v přímé souvislosti s jeho plochou. Obecně vakuové solární kolektory jsou těžší a zabírají větší prostor při instalaci, než kolektory ploché deskové. Rozměr vakuového kolektoru je dán faktem: vakuová trubice+ mezera+vakuová trubice+ mezera atd. Vakuové kolektory zabírají větší plochu při nižsí absorpční ploše, než je to u kolektoru deskového. Na 4m2 plochy instalace solárních kolektorů tak bude absoprční plocha deskového kolektoru větší. Absorpční plochy kolektoru zjistíte dle SVT kódu na stránkách programu Nová zelená úsporám- viz. bod 1 minulé kapitoly.
Porovnání výkonu vakuových a deskových kolektorů
Provedli jsme porovnání výkonů vakuových kolektorů s deskovými plochými kolektory. Ve výpočtu byly shodně dodrženy vstupy jako: počet osob 5,velikost ohřívače 300l ,sklon a směr kolektorů 30°. Srovnáváme deskový plochý kolektor firmy TWI Sun Wing T4Alu 2.66m2 SVT 5483 s vynikajícím vakuovým kolektorem KTU 9R2 2.66m2 SVT 542 . Oba solární kolektory mají stejnou hrubou plochu.
Výpočet bilance solárních kolektorů Nová zelená úsporám ohodnotil jako kolektor s větším solárním podílem pokrytí tepla plochý deskový kolektor Sun Wing T4Alu.
Typ solárního kolektoru | Sun Wing T4 Alu | KTU 9R2 |
Měrný využitelný zisk solárního systému kWh/m2.rok | 513 | 536 |
Celkový využitelný zisk solárního systému kWh/rok | 2566 | 2307 |
Solární podíl - pokrytí potřeby tepla % | 58% | 52% |
Výsledky ke stažení pdf | Výsledek Sun wing | Výsledek KTU 9R2 |
Výhody a nevýhody vakuového kolektoru
Výhody:
- Menší tepelná ztráta díky vakuu. Vakuový kolektor generuje větší zisky v chladnějším období pokud svítí slunce. V našich klimatickým podmínkách má toto minimální přísnos. S nástupem podzimu se zatáhne a bez slunce kolektory téměř nepracují.
Nevýhody vakuového kolektoru:
- Při umístění vakuového kolektoru na šikmé střeše může dojít k jeho poškození vlivem napadlého sněhu a mrazu.
- Velká náchylnost na kroupy.
- Nemožnost vychlazení zásobníku přes vakuové kolektory- na solární regulace nejdou použít vychlazovací režimy typu prázdniny apod.
- Větší stagnační teploty a přehřívání v období léta.
- Kvalitní evropské jsou drahé, levné čínské bývají povětšinou nekvalitní.
Přikládáme fotografii jak vypadá poničený vakuový kolektor od krup. Foceno mobilním telefonem při servisu solárního systému v okolí Českých Budějovic
Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím