Na jakou teplotu ohřívat solární zásobník?


Každý solární zásobník by měl být řádně navržen na výkon solárních kolektorů. Výkon solárních panelů by však měl být dostatečný. Poddimenzované solární systémy budou příčinou nedostatku teplé užitkové vody a častého spínání alternativního dohřevu solárního zásobníku. Naddimenzovaný solární systém bude zase generovat velké tepelné přebytky. Naddimenzování solárního systému s větším kolektorovým polem nejen, že bude dražší při pořízení, ale prodraží se i případné servisování, výměna solární kapaliny a podobně. Taktéž bude docházet k častějším stagnacím na solárních panelech a urychlí se degradace, rozklad nemrznoucí směsi v celém systému.

Solární zásobník by měl být ohříván na teplotu určenou výrobcem. Tyto hodnoty naleznete v manuálu nebo na štítku daného zásobníku. Běžně je deklarovaná teplota ohřevu cca 65°C. Často se však stává, že regulátor solárního systému se nastaví na větší teplotu a na výstup teplé užitkové vody z bojleru se namontuje termostatický směšovací ventil. Získáte tím zásobník ohřátý na větší teplotu (až 85°C), riskujete ale možné poškození bojleru.

Solární zásobník je ocelová smaltovaná nádoba. Takto vysoké teploty způsobují roztahování materiálů a jeho pnutí. Pokud dojde k poškození smaltu, je jen otázka času, kdy dojde k prorezavění solárního zásobníku. Pokud budeme dělat věci, tak jak se mají, solární systém vám vydrží celou generaci.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej prosím