Jak správně provést prostup při montáži solárních kolektorů?

Čím dál častěji se setkáváme se špatně zhotoveným prostupem střechou při montáži solárních systémů k ohřevu teplé užitkové vody. Každá střecha je individuální a měl by se klást silný důraz na kvalitní vyhotovení prostupu pro potrubí k solárním kolektorům. Správně udělaný prostup závisí na zkušenostech zhotovitele, materiálu střešní krytiny a síle potrubí s izolací. 

Solární prostupy u střech s betonovou krytinou

Pokud máte betovou krytinu, máte z 90% vyhráno. Stačí vylomit plastovou mřížku u větrací tašky. Prostupy lze zhotovit velmi snadno řezem diamantovým kotoučem a zhotovení patřičného otvoru ve větrací tašce. Zbývající volný prostup mezi solárním potrubím s izolací a taškou lze vyplnit například kaučukou izolací.

Solární prostupy u eternitové střechy

Pro starší eternitové střechy a novější cembritové střechy lze zakoupit hotové šablony určené k větrání, prostupům touto krytinou. Obvykle bývají plastové. Výhodou je dlouhá životnost. 

Solární prostupy u plechové střechy, Lindap apod

Pro tyto střechy lze zakoupit doplňkové prostupové manžety. Jedná se o pogumovanou manžetu s plechovým rámem a gumovým těsněním. Tyto manžety používá většina firem, my vlíme jiné řešení. Z praxe víme, že při pnutí solárního potrubí a izolace se časem guma na manžetě ochodí a dříve nebo později začne tímto otvorem zatékat do střechy voda. Další nespornou nevýhodou je otvor manžety mířící nahoru. Gumová izolace okolo solárního potrubí pak může zadržovat vodu. Některé firmy ovšem nabízí i přímo tašky určené pro potrubí. Tyto jsou opatřeny gumou a při správné instalaci kvalitně těsní a vydrží mnoho let. Naše firma u všech netradičních krytin vyhotovuje originál prostup pro solární potrubí. Nejčastěji jej zhotovujeme z měkkého plechu. Tento pak podmažeme silikonem, přišroubujeme ke krytině a vrchní vrstvu opatříme olověnou páskou s bitumenovým podkladem. Takto zhotovený prostup pro solární kolektory je těsný a vyznačuje se dlouholetou životností.

Solární prostupy pálenou taškou

U pálených tašek bývá obvykle 90% možnost prostupů větracím otvorem. Pokud tohoto nelze docílit, nezbývá než vyrobit originální prostup. Následné doizolování lze provést olověnou páskou s bitumenovým podkladem.

 

Doporučení a rady při vyhotovování prostupu k solárním systémům

  1. Pokud to situace dovolí neřezat parotěsnou folii střechy
  2. Provádět kvalitní a pevné spoje dlouhé životnosti
  3. Otvor tak, aby do něj potrubí stoupalo, neklesalo
  4. Řádně prostup zaizolovat proti zatékání, vzlínající vodě
  5. Při vrtání do plechových šikmých a rovných střech se vyvarovat jakékoliv možnosti následného zatékání

Rada majitelům solárních systémů a případným zájemcům:

Na mnoha konkurenčních referencí lze vypozorovat právě tyto detailně nekvalitně provedené prostupy. Myslete na to, že solární systém vám má sloužit, proto při volbě zhotovitele vybírejte důsledně mezi kvalitními a ověřenými firmami.