Solární ohřev vody pro rodinné domy

Pokud jste majiteli rodinného domu a chcete uspořit náklady na energie, je potřeba si nejprve uvědomit které spotřebiče domácnosti mají největší podíl na spotřebě energie. U rodinných domů to bývá nejčastěji bojler, ohřívač vody opatřený 2 kW elektrickou topnou patronou a více. Pokud tedy ohříváte vodu elektrikou, s největší pravděpodobností máte dvoutarifní elektroměr s nízkým proudem, 8 hodin denně, sazba d25d. I přesto bojler spíná při každém snížení teploty v bojleru, který je dán aktuálním odběrem. Často se také stává, že při tomto způsobu ohřevu nemusí být ohřívaný objem vody dostačující. Nejčastěji se tak  lidé snaží ušetřit právě na ohřevu užitkové vody.

Montáž solárního systému k ohřevu vody u rodinných domů

Co se týká technické místnosti, velmi často dochází k nahrazení stávajícího ohřívače vody solárním zásobníkem. Tento zásobník lze opatřit elektrickou topnou patronou nebo připojit na alternativní zdroj energie. Ať už se jedná o plynový dohřev nebo kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo a podobně. Vždy však mějte na paměti, že solární systém ohřívá zásobník od jeho spodní části a alternativní ohřev zpravidla jeho horní část. proto je třeba počítat s mírným naddimenzováním solárního zásobníku. V létě budete mít přebytky horké vody a v chladnějších, zimních dnech bude voda ohřátá přesně na objem, který prioritně vyžadujete.

Starší rodinné domy jsou pro montáž vhodnější

Pokud vlastníte starší rodinný dům, máte téměř 100% šanci, že nic nebude bránit montáži solárního systému. U těchto domů bývá zpravidla volný komínový průduch. Tento pak použijeme, abychom se dostali potrubím od solárních kolektorů k čerpadlové jednotce umístěné v technické místnosti. Co se týká volby střešní krytiny, solární kolektory lze instalovat téměř na jakoukoliv střešní krytinu. Záleží pouze na šikovnosti montážní firmy a jejich zkušenostech

Dotace na solární ohřev u rodinných domů

Další nespornou výhodou je možnost čerpání dotací na rodinné domy v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program poběží až do roku 2021 a lze žádat na solární ohřev vody až 40% ze způsobilých nákladů do maximální výše 35.000,- Kč včetně DPH. Solární systém tak lze pořídit až o 40 % levněji oproti běžné, nedotované ceně.

Pokud jste se rozhodli pro solární ohřev užitkové vody, můžete vybírat z našeho ceníku.