Výpočty ERÚ, zdražení elektřiny není třeba 

Podle náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro sekci energetiky Lenky Kovačovské není důvod ke skokovému zdražení elektrické energie, navrhovaném Energetickým regulačním úřadem. Návrh by způsobil výrazné zdražení elektřiny, což odsoudil i premiér Bohuslav Sobotka. Podle premiéra by šlo o nepřípustné přesouvání peněz od  chudých k bohatým. ERÚ musí chybu napravit.

Kovačovská kritizovala šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou, protože není  důvod ke změnám přenosové soustavy k roku 2017. Souhlasí ale s ředitelem Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem, že přenosovou soustavu čekají převratné změny, směřující k decentralizaci. Změny přenosové soustavy budou muset zaplatit odběratelé, není ale nutné skokové zdražení.

Ceny elektřiny se dosud počítají převážně podle spotřeby, systém tarifů navrhovaný ERŮ by upřednostnil velikost instalovaného jističe. Podle analýzy ministerstva průmyslu a obchodu by to elektřinu zdražilo pro více než 38 procent domácností. Opatření je demotivující, nevede k šetření a posiluje podezření, že je snaha takto nahradit zisky distributorům, kterým klesá objem prodeje elektřiny.